LiFePO4-levensduur uitgelegd: DoD, SOH en cyclustelling (2026)
Inhoudsopgave
- Inleiding: wat deze technische referentie omvat
- Cyclustelling versus cycluslevensduur: hoe een "cyclus" feitelijk wordt geteld
- Diepte van ontlading (DoD) en de cyclus-levensduurcurve
- Ondiep fietsen en totale energiedoorvoer (de reële economie)
- State of Health (SOH): definitie en hoe deze wordt gemeten
- De 80% end-of-life-regel: capaciteitsbehoud en -vervaging
- Hoe levenscyclusbeoordelingen worden getest: normen versus reële omstandigheden
- Cyclustelling converteren naar servicejaren per toepassing
- Batterijgarantiecycli en doorvoerclausules lezen
- B2B-sourcing: welke cycluslevensgegevens zijn er nodig?
- Veelgestelde vragen
- Gerelateerde bronnen
- Samenvatting
LiFePO4-levensduur uitgelegd: DoD, SOH en cyclustelling (2026)
Laatst bijgewerkt: september 2026 | Geschreven door het Enerbe Engineeringteam
Inleiding: wat deze technische referentie omvat
Snel antwoord: Een LiFePO4- cyclus is één volledig equivalente lading/ontlading (geteld op basis van het totaal aantal ampère-uren, niet door de stekker in het stopcontact te steken). De levensduur van de cel is het aantal cycli dat een cel voltooit voordat de bruikbare capaciteit afneemt tot 80% van het nominale vermogen (het standaard einde van de levensduur). Een prismatische LiFePO4-cel van hoge kwaliteit bereikt grofweg 4.000–6.000 cycli bij 80% DoD onder datasheet-omstandigheden (25°C, ~0,5C). State of Health (SOH) is de huidige capaciteit als percentage van de nominale capaciteit (100% wanneer nieuw, 80% aan het einde van de levensduur). Het geadverteerde cyclusnummer heeft alleen betekenis met betrekking tot de testomstandigheden (DoD, C-snelheid, temperatuur, drempel voor einde levensduur) - vraag altijd naar de capaciteit-retentie-vs-cyclus-curve en de testnorm (IEC 62660-1, GB/T 31484, UL 1973 of IEC 61427-1).
Twee batterijen kunnen beide het label “6.000 cycli” krijgen en gedragen zich in het veld heel verschillend. Dat ene getal verbergt vier variabelen: de ontladingsdiepte die in de test wordt gebruikt, de laad-/ontlaadstroom, de omgevingstemperatuur en de capaciteitsretentiedrempel die het ‘einde van de levensduur’ definieert. Het zegt ook niets over hoe de gezondheidstoestand van de batterij tijdens die cycli afneemt, of hoe de fabrieksgarantie cycli telt.
Dit is de technische aanvulling op ons kopergerichte levensduurartikel. Waar gaat de levensduur van de LiFePO4-batterij mee: hoe lang gaan ze mee? antwoordt "hoeveel jaar en hoe verleng ik ze", op deze pagina wordt uitgelegd hoe het aantal cycli, de diepte van de ontlading, de doorvoer en de SOH daadwerkelijk worden gedefinieerd, gemeten en gespecificeerd - de gegevensprojectingenieurs en technische kopers die nodig zijn bij het vergelijken van datasheets en het valideren van garanties. Voor de specifieke levensduur van zonne-energie volgens de chemie, zie Hoe lang gaan zonnebatterijen mee? ; voor de onderliggende chemie begint u met de gids Wat is een LiFePO4-batterij .

Cyclustelling versus cycluslevensduur: hoe een "cyclus" feitelijk wordt geteld
Het aantal cycli en de levensduur van de cyclus zijn gerelateerd, maar niet identiek, en het verwarren ervan veroorzaakt de meeste geschillen in de datasheets.
-
Een cyclus is één volledige lading en ontlading van de nominale capaciteit van de batterij. Normen definiëren het rond energie of laaddoorvoer, niet rond hoe vaak u een oplader aansluit. 50% ontladen en twee keer opladen staat gelijk aan één volledige equivalente cyclus.
-
Het aantal cycli is het totaal aantal volledig equivalente cycli dat een accu heeft verzameld. Het BMS handhaaft dit door coulomb-telling , waarbij de laad-/ontlaadstroom in de loop van de tijd (ampère-uren in en uit) wordt geïntegreerd en wordt gedeeld door de nominale capaciteit.
-
De levensduur van de batterij is het aantal cycli waarbij de batterij niet langer zijn capaciteit aan het einde van zijn levensduur kan leveren (conventioneel 80% van het nominale vermogen). Het is een beoordeeld, getest cijfer; cyclustelling is de live kilometerteller.
Gedeeltelijke cycli, DoD-weging en de “kilometerteller”
Echte systemen draaien zelden 100% → 0% → 100%. Een zonnebatterij op een raam van 20-80% gebruikt elke dag 60% van zijn capaciteit. Het BMS accumuleert deze deellozingen; wanneer het totaal aantal ontladen ampère-uren gelijk is aan de nominale Ah, wordt één volledig equivalente cyclus geregistreerd. Er volgen twee praktische gevolgen:
-
Het aansluiten voegt geen cyclus toe. Opwaarderen van 80% naar 100% is 0,2 keer per cyclus, en niet nieuw. Het aantal cycli weerspiegelt de daadwerkelijk verbruikte energie.
-
Ondiepe en diepe cycli zijn niet gelijk in slijtage. Een volledig gelijkwaardige cyclus samengesteld uit ondiepe excursies veroorzaakt minder degradatie dan dezelfde doorvoer die wordt geleverd als enkele diepe 100% ontladingen. Het aantal cycli alleen voorspelt daarom niet de resterende levensduur; de diepteverdeling is van belang. Daarom is SOH (gemeten capaciteit), en niet het ruwe aantal cycli, de echte gezondheidsindicator.
Belangrijk punt: Beschouw het aantal cycli als een kilometerteller en SOH als de brandstofmeter voor slijtage. Twee batterijen kunnen hetzelfde aantal cycli weergeven terwijl ze verschillende capaciteiten hebben, omdat ze op verschillende diepten, temperaturen en stromingen zijn gebruikt. Specificeer zowel het aantal cycli als de minimale garantie voor capaciteitsbehoud bij dat aantal.
Diepte van ontlading (DoD) en de cyclus-levensduurcurve
Ontladingsdiepte (DoD) is het percentage van de nominale capaciteit dat in een cyclus wordt verwijderd; het is het complement van de laadtoestand (SOC) die wordt bereikt op de bodem van de ontlading. Ontladen naar 20% SOC is een DoD van 80%. DoD is de sterkste regelbare hefboom voor de levensduur van de cyclus, omdat een diepere ontlading grotere mechanische en elektrochemische spanning in de elektrode veroorzaakt.
LiFePO4 dankt zijn lange levensduur aan de olivijn LiFePO 4- kathode, die slechts ~6,8% volumeverandering ondergaat tijdens het inbrengen/verwijderen van lithium – veel minder mechanische “ademhaling” dan NMC/NCA met gelaagd oxide. Toch veroorzaakt elke cyclus een klein verlies aan lithiumvoorraad (SEI-groei, af en toe plateren op lading) en verlies van actief materiaal , plus een langzame stijging van de interne weerstand. Bij diepere schommelingen wordt meer lithium verplaatst en wordt de spanning groter, waardoor deze mechanismen worden versneld.
| Diepte van ontlading | Typische cycli tot 80% (prismatische kwaliteit LFP) | SOC-venster | Opmerkingen |
|---|---|---|---|
| 100% DoD | 2.000–3.000 | 100% → 0% | Vermijd als dagelijkse gewoonte; benadrukt het peloton |
| 80% DoD | 4.000–6.000 ✅ | 100% → 20% | Door de industrie aanbevolen maximum |
| 60-70% DoD | 5.000–7.000 | 90–100% → 30% | Gemeenschappelijk commercieel doel voor zonne-energie |
| 50% DoD | 6.000–8.000+ | 100% → 50% | Ondiep fietsen; grotere bank nodig |
| 20% DoD | 10.000+ | 80% → 60% | Het kalenderleven wordt de limiet |
Deze cijfers zijn representatief voor prismatische cellen van klasse A bij 25°C en een gematigde C-snelheid; gebruik altijd de door de fabrikant geteste curve. In tegenstelling tot loodzuur, waarvan de levensduur scherp instort naarmate de ontladingsdiepte toeneemt, is LiFePO4 relatief tolerant ten aanzien van diepe cycli: de curve van 80% naar 50% DoD is relatief vlak. Die vlakheid verandert de economie, zoals de volgende paragraaf laat zien. Operationele oplaadvensters die de batterij in deze envelop houden, worden behandeld in de gids voor het correct opladen van LiFePO4-batterijen .
Ondiep fietsen en totale energiedoorvoer (de reële economie)
Het maximaliseren van het aantal cycli is niet hetzelfde als het maximaliseren van de energie die een batterij gedurende zijn levensduur levert. De financieel betekenisvolle hoeveelheid is de energieproductie tijdens de levensduur – het totale aantal kilowattuur dat wordt ontladen vóór de drempel van 80% – omdat inkomsten en back-up worden betaald per geleverde kWh, niet per cyclus.
Levenslange doorvoer (per kWh nominale capaciteit) ≈ cycli tot 80% × bruikbare DoD
| DoD | Cycli (midden) | Doorvoer per kWh nominaal | Capaciteit moet u kopen voor 1 kWh/dag geleverd |
|---|---|---|---|
| 100% | 2.500 | ~2.500 kWh | 1,0 kWh |
| 80% | 5.000 | ~4.000 kWh ✅ | 1,25 kWh |
| 50% | 7.000 | ~3.500 kWh | 2,0 kWh |
| 20% | 10.000+ | ~2.000+ kWh (kalendergelimiteerd) | 5,0 kWh |
Er volgen twee technische conclusies, die vaak kopers verrassen die geschoold zijn in loodzuur:
-
80% DoD is de economische ‘sweet spot’ voor LiFePO4. Het levert de hoogste doorvoer tijdens de levensduur, terwijl het grootste deel van elke gekochte kWh wordt gebruikt. Door ondieper te gaan dan ~50% DoD stijgt het aantal cycli op papier, maar verlaagt de doorvoer per geïnstalleerde kWh en dwingt je een veel grotere bank te kopen - de extra cellen brengen het grootste deel van hun leven inactief door en bereiken het kalenderverouderingsplafond vóór hun cyclusplafond.
-
Het voordeel van ondiep fietsen is de betrouwbaarheidsmarge, niet de maximale energie. Een venster van 20-80% (60% DoD) waarbij de bank 30-50% boven de gemiddelde dagelijkse belasting ligt, is het standaardcompromis voor commerciële zonne-energie: het houdt cellen weg van de gestresste extremen, laat een reserve over voor bewolkte dagen en vangt nog steeds het grootste deel van de doorvoer op. Reserveer deze ruimte voor bedrijfskritische systemen in plaats van er overal voor te betalen.
Voor stand-by- en UPS-batterijen die zelden een cyclus ondergaan, is de doorvoersnelheid niet relevant en is de kalenderlevensduur de bindende limiet – doorgaans 15 tot 20 jaar bij juiste opslag. Het onderscheid tussen cyclusgelimiteerde en kalendergelimiteerde aanvragen wordt gekwantificeerd in de sectie cycli-naar-jaren .

State of Health (SOH): definitie en hoe deze wordt gemeten
State of Health (SOH) is een percentage dat de huidige staat van de accu vergelijkt met de nieuwe staat. Het is de trend van wagenparkbeheerders en EMS-platforms om vervanging te plannen. SOH begint bij 100% en neemt af naarmate de capaciteit afneemt en de interne weerstand toeneemt; het einde van de levensduur is conventioneel SOH = 80%.
Twee SOH-definities: capaciteit en weerstand
| SOH-basis | Formule (vereenvoudigd) | Sterke punten / grenzen |
|---|---|---|
| Capaciteit SOH (dominant) | SOH = Q nu / Q beoordeeld × 100% | Direct gekoppeld aan runtime en de garantiedrempel van 80%; vereist een gecontroleerde referentie-ontlading om nauwkeurig te kunnen meten |
| Weerstand SOH | SOH = (R EOL − R nu ) / (R EOL − R nieuw ) × 100% | Snel, online (vanaf puls-/belastingsreactie); luidruchtiger en minder gestandaardiseerd - de interne weerstand kan tegen EOL met ~30-50% stijgen |
Hoe SOH feitelijk wordt bepaald
-
Referentiecapaciteitstest (meest nauwkeurig). Volledig opladen en vervolgens ontladen met een gedefinieerde stroomsterkte (gewoonlijk 0,33 C of 0,5 C) bij 25 ° C tot de grenswaarde, waarbij de geleverde Ah wordt gemeten. Vergelijk met typeplaatje. Dit is de enige methode die direct capaciteit SOH oplevert en waarmee garantieclaims worden afgehandeld.
-
Coulomb-telling met SOC-synchronisatie. Het BMS integreert de huidige, continu en periodieke herverankeringen op de bekende volle en lege punten, waarbij de bruikbare capaciteit over een periode van cycli wordt geschat. Handig, maar drijft, tenzij regelmatig gesynchroniseerd door volledige lading.
-
Interne weerstand / impedantietrend. Het BMS vergelijkt de spanningsdaling onder een bekende belastingsstap met de 'zo goed als nieuw'-waarde. Goed voor vroegtijdige waarschuwing en relatieve trends, zwak als absoluut capaciteitscijfer.
-
Databusrapportage. Commerciële BMS geven SOH, aantal cycli, celspanningen en weerstand weer via CAN-bus of RS485 (en Bluetooth voor kleinere pakketten), waardoor vlootdashboards mogelijk worden. Geef altijd aan dat deze registers beschikbaar zijn; u kunt niet trenden wat u niet kunt lezen. Hoe het BMS deze waarden berekent en beschermt, wordt uitgelegd in de handleiding Batterijmanagementsysteem (BMS) .
Let op: een consumentenapp die eenvoudigweg voor altijd “100% gezondheid” rapporteert, weerspiegelt meestal een vaste waarde, geen meting. Vraag de onderliggende methode op – testschema voor referentiecapaciteit, weerstandsbasislijn of gedocumenteerd BMS-algoritme – en registreer de SOH per pakket vanaf de inbedrijfstelling.
Illustratief SOH-traject (prismatische cel van hoge kwaliteit, 80% DoD, 25°C, ~0,5C)
| Geaccumuleerde cycli | Indicatieve capaciteit SOH | Fase |
|---|---|---|
| 0–1.000 | ~98–100% | Vroege “burn-in”, minimale fade |
| ~3.000 | ~93–95% | Langzame, bijna lineaire fade |
| ~ 5.000–6.000 | ~80-85% | Beoordeeld einde levensduur |
| >6.000 | Onder de 80% kan de vervaging versnellen | Tweede leven of vervanging |
Illustratief technisch bereik gemiddeld over hoogwaardige prismatische LFP-datasheets; de echte curve is cel- en toestandspecifiek en moet worden overgenomen uit het testrapport van de leverancier. De gemiddelde vervaging gedurende een geschatte levensduur van 6.000 cycli ligt in de orde van 0,003% van de capaciteit per equivalente cyclus, maar de vervaging wordt zeer weinig aan de voorkant geladen en versnelt bescheiden tegen het einde van de levensduur.
De 80% end-of-life-regel: capaciteitsbehoud en -vervaging
Een batterij heeft het einde van zijn levensduur (EOL) bereikt wanneer de bruikbare capaciteit daalt tot 80% van de nominale capaciteit , dat wil zeggen capaciteitsbehoud ≤ 80%, of capaciteitsverlies ≥ 20%. Een pakket van 100 Ah dat bij een referentie-ontlading slechts 80 Ah levert, heeft de EOL bereikt. Deze drempel is ontstaan tijdens het testen van elektrische voertuigen (waar eisen aan bereik en vermogen streng zijn) en is nu ook de standaardgarantie- en datasheetconventie voor stationaire opslag.
Waarom 80%, en is de batterij eigenlijk “dood”?
Tachtig procent is een technische en economische lijn, geen faalpunt. Daaronder:
-
De looptijd is met een vijfde korter en de degradatiecurve wordt vaak steiler, waardoor toekomstige capaciteit minder voorspelbaar wordt.
-
De interne weerstand is hoger, waardoor de warmte toeneemt en het piekvermogen voor dezelfde belasting wordt verminderd.
-
De zwakste cellen naderen eerder de grens, waardoor de frequentie van BMS-beveiligingsgebeurtenissen toeneemt.
Een batterij met een SOH-percentage van 70-80% is niet onveilig en gaat vaak jarenlang mee in een tweede leven : peak shaving, back-up of off-grid opslag waarbij grootte en gewicht niet worden bestraft. Sommige vaste garanties en netcodes hanteren een retentievloer van 70% of 60%, juist omdat opslag geleidelijk capaciteitsverlies beter tolereert dan voertuigen. Bevestig welke drempel uw contract hanteert; “6.000 cycli” tot 70% is een langere, minder veeleisende test dan 6.000 cycli tot 80%.

Hoe levenscyclusbeoordelingen worden getest: normen versus reële omstandigheden
Levensduurcijfers worden verkregen door versnelde laboratoriumtests onder streng gecontroleerde omstandigheden. De meest genoemde normen zijn:
| Standaard | Domein | Relevantie voor het cyclusleven |
|---|---|---|
| IEC 62660-1 | Lithium-tractiecellen: prestaties en uithoudingsvermogen | Definieert testprocedures voor de levensduur en het capaciteitsbehoud van lithiumcellen |
| GB/T 31484 | Chinese EV-tractiebatterij – vereisten voor de levensduur | Stelt cycluslevensduurtest- en retentiedrempels in die veel worden gebruikt door Chinese LFP-celfabrikanten |
| GB/T 31486 | EV-tractiebatterij – elektrische prestaties | Capaciteits- en referentietestmethoden die cyclusmetingen ondersteunen |
| UL 1973 | Accu's voor stationaire en lightrail-toepassingen | Veiligheid plus uithoudingsvermogen/fietsen voor stationaire ESS-accu's |
| IEC 61427-1 | Secundaire batterijen voor opslag van hernieuwbare energie | Off-grid/hernieuwbare fietsen en duurzaamheidstestprotocol |
| GB/T 36276 | Lithiumbatterijen voor opslag van elektrische energie | Stationaire opslagcyclus en prestatie-eisen in China |
Typische cyclusomstandigheden op datasheets zijn gunstig door het ontwerp: 25°C ± 2°C , lading met constante stroom/constante spanning rond 0,5C , een gedefinieerde DoD (vaak 80% of 100%), rustperioden en een periodieke referentie-ontlading, eindigend wanneer het capaciteitsbehoud 80% bereikt. Cellen zijn op elkaar afgestemd en bevinden zich in thermisch evenwicht – in wezen een ideale behandeling.
Waarom de levensduur in het veld korter is dan de gegevensbladcurve
| Factor | Laboratoriumtest | Echte installatie |
|---|---|---|
| Temperatuur | Constant 25°C | Seizoensschommelingen, hotspots; elke ~10°C boven 25°C verdubbelt grofweg de verouderingssnelheid |
| Krat | Stabiel ~0,5C | Pieken naar 1C+, inverterrimpel, af en toe snel opladen |
| DoD-profiel | Identieke cycli bij één DoD | Gemengde diepten, af en toe diepe gebeurtenissen |
| Celmatching | Met de hand geselecteerde cellen | Onbalans op pakketniveau; zwakste cel regeert |
| Rust / verkoeling | Geplande rustpauzes | Back-to-back-cycli bij hoge doorvoer |
Een verdedigbare planningsregel is om het cycluscijfer in de datasheet te beschouwen als een plafond dat onder ideale omstandigheden wordt bereikt en te ontwerpen volgens het echte profiel van de toepassing, met thermisch beheer en vrije ruimte. Gebruik bij het beoordelen van certificeringen en de testrapporten daarachter de BESS-certificeringsgids en, voor de Chinese verplichte veiligheidsnorm, het GB 38031-overzicht .
Cyclustelling converteren naar servicejaren per toepassing
De levensduur van de batterij wordt pas een schatting van de levensduur als u deze deelt door de verwachte volledige equivalente cycli per jaar van de batterij:
Dienstjaren ≈ nominale cycli ÷ volledig equivalente cycli per jaar (vervolgens beperkt tot de kalenderduur, doorgaans 15-20 jaar)
| Sollicitatie | Typische equivalente cycli/jaar | Jaren vanaf 6.000 cycli | Bindende limiet |
|---|---|---|---|
| Dagelijks gefietste zonne-energie / off-grid | 365–730 (1–2/dag) | ~ 8–16 | Cyclus leven |
| Rasterarbitrage / peak-shaving | 150–365 | ~ 16–40 (met kalenderlimiet) | Gemengd |
| Frequentieregeling (AGC) | 600–1.200 (microcycli met hoge snelheid) | ~ 5–10 | Levensduur + hoge C-waarde/warmte |
| Heftruck / motief (dagtarief) | 250–500 | ~ 12–24 (met kalenderlimiet) | Gemengd |
| Golfkar / vrije tijd | 150–300 | ~ 20–40 (met kalenderlimiet) | Kalender leven |
| Camper / marine (weekend) | 60–150 | 15+ (met kalenderlimiet) | Kalender leven |
| UPS / telecom-back-up | 10–50 | 15–20 (met kalenderlimiet) | Kalender leven |
Zonne-energie met een dagelijkse cyclus is werkelijk cyclusgelimiteerd – dit is waar de classificatie van 4.000 tot 6.000 cycli de vervangingsdatum bepaalt. De dienstplicht voor campers, boten, golfbanen en UPS'en is meestal beperkt tot een kalender : de batterij veroudert 15 tot 20 jaar voordat hij de nominale cycli heeft bereikt, dus het betalen van een premie voor het hoogste aantal cycli is verspild; koop in plaats daarvan voor een lage zelfontlading, betrouwbaar GBS en de juiste capaciteit. Hoogfrequente regeling is het zwaarste geval met beperkte cyclus, omdat microcycli bij hoge C-snelheden continu warmte genereren. Opslagomstandigheden die de levensduur van de kalender verlengen, worden behandeld in de LiFePO4-batterijopslag- en onderhoudsgids .
Batterijgarantiecycli en doorvoerclausules lezen
Twee garanties van “10 jaar, 6.000 cycli” zijn niet gelijk. Lees vier elementen voordat u de prijs vergelijkt:
-
Capaciteitsbehoudvloer. Garandeert de garantie uiteindelijk een capaciteit van ≥80%, 70% of 60%? Een vloer van 60% belooft veel minder behouden looptijd dan 80%.
-
De limietkap (wat het eerst komt). De dekking eindigt doorgaans op zijn vroegst in (a) kalenderjaren, (b) geaccumuleerde cycli, of (c) geaccumuleerde energiedoorvoer. Doorvoer is de eerlijkste maatstaf omdat deze onafhankelijk is van DoD. Voor een batterij van 10 kWh bij 80% DoD komen 6.000 cycli overeen met ongeveer 10 × 0,8 × 6.000 = 48 MWh ontladen energie.
-
Pro rata versus volledige vervanging. Veel garanties zijn pro rata: na een initiële periode van volledige vervanging neemt de claimwaarde af met de leeftijd of de verwerkingscapaciteit. Bevestig de crossover-datum en de kredietformule per kWh.
-
Voorwaarden en uitsluitingen. Bij gebruik buiten het temperatuurbereik, overschrijding van de nominale laad-/ontlaadstroom, verkeerde instellingen van de lader, ontbrekende servicelogboeken, niet-geautoriseerde reparatie of een GBS dat is gereset/gewijzigd, vervalt vaak de dekking. Het benodigde laadprofiel vindt u in de LiFePO4-laadgids .
B2B-inkooptip: Vraag de leverancier om de garantie uit te drukken in doorzet (MWh) EN cycli EN jaren , met het retentiepercentage, en de testnorm en voorwaarden achter het cycluscijfer te vermelden. Een leverancier die slechts “6.000 cycli” kan vermelden zonder DoD, temperatuur, retentievloer of testcurve, brengt een getal op de markt dat hij niet kan onderbouwen. Fabrieksevaluatievragen voor deze clausules zijn verzameld in de B2B-sourcinggids voor LiFePO4-batterijen .
B2B-sourcing: welke cycluslevensgegevens zijn er nodig?
Voordat u een batterij specificeert voor een cyclusintensief project, moet u het volgende schriftelijk eisen (niet in de kop van een brochure):
-
Capaciteit-retentie-vs-cyclus-curve voor het exacte celmodel, geen enkel cyclusnummer; idealiter door derden getest.
-
Testomstandigheden in het rapport : DoD, laad- en ontlaad-C-snelheid, temperatuur, rustintervallen, referentieteststroom en retentiedrempel aan het einde van de levensduur.
-
Genoemde testnorm (IEC 62660-1 / IEC 61427-1, GB/T 31484 of 36276, UL 1973) en het uitgevende laboratorium.
-
Celkwaliteit en fabrikant (Prismatisch klasse A; geverifieerde celmaker en batchconsistentie/IR-matching).
-
BMS-telemetrie : SOH, aantal cycli, spanning per cel, temperatuur en interne weerstand via CAN/RS485, met een gedocumenteerde Modbus/CAN-registerkaart.
-
Garantie in jaren + cycli + MWh-doorvoer , met de minimum voor capaciteitsbehoud en een pro rata schema.
-
Richtlijnen voor temperatuurvermindering en, voor warme/koude locaties, de aanbevolen thermische of verwarmingsvoorziening.
-
Veldreferentie- of proefgegevens voor vloten die al in een vergelijkbaar klimaat- en dienstprofiel rijden.
Voor in een rek gemonteerde stationaire producten laat de 48V in een rek gemonteerde lithiumbatterijgids voor projectkopers zien hoe deze specificaties in een echt product verschijnen; installatie en inbedrijfstelling die de levensduur van de cyclus beschermen, staan in de LiFePO4-installatiehandleiding . Celonevenwicht is een afzonderlijke oorzaak van voortijdig capaciteitsverlies op pakketniveau. Zie hoe u LiFePO4-batterijen in evenwicht brengt , en de veiligheidsenvelop die cellen binnen hun geteste venster houdt, vindt u in de LiFePO4-batterijveiligheidsgids .
Veelgestelde vragen
Hoe wordt een batterijcyclus geteld? Tellen gedeeltelijke kosten mee?
Een cyclus is één volledig equivalente lading/ontlading van de nominale capaciteit. Het BMS maakt gebruik van coulomb-telling: het integreert de stroom in de loop van de tijd tot het totale aantal ontladen ampère-uren en deelt dit vervolgens door het nominale aantal ampère-uren. Twee ontladingen van 50% vormen samen één cyclus; Door simpelweg de batterij aan te sluiten om van 80% naar 100% te laden, wordt ongeveer 0,2 van een cyclus geregistreerd, geen nieuwe. Merk op dat de BMS-cyclusteller de doorvoer meet, terwijl slijtage ook afhankelijk is van diepte, temperatuur en stroom. Daarom geeft SOH (gemeten capaciteit), en niet alleen het aantal cycli, de resterende levensduur aan.
Wat is SOH op een LiFePO4-batterij en hoe wordt dit berekend?
State of Health (SOH) is de staat van de accu ten opzichte van de nieuwe staat, uitgedrukt als een percentage. De dominante, op capaciteit gebaseerde definitie is SOH = huidige bruikbare capaciteit ÷ nominale capaciteit × 100%, waarbij 80% het einde van de levensduur aangeeft. Een op secundaire weerstand gebaseerde SOH vergelijkt de huidige interne weerstand met nieuwe waarden en waarden aan het einde van de levensduur. De capaciteit SOH wordt gemeten met een gecontroleerde referentie-ontlading bij ~25°C (gewoonlijk 0,33C of 0,5C); het BMS schat dit ook online door middel van coulombtellingen en trends in spanningsdaling/interne weerstand, en rapporteert dit via CAN/RS485/Bluetooth.
Hoe controleer ik het aantal cycli en de SOH van mijn LiFePO4-batterij?
Lees ze uit het BMS. Commerciële pakketten geven het aantal cycli, SOH, celspanningen, temperaturen en vaak interne weerstand weer via CAN-bus of RS485 (met behulp van de registerkaart van de leverancier), en kleinere pakketten via een Bluetooth-app. Voor een gezaghebbend SOH-nummer voert u een referentiecapaciteitstest uit: volledig opladen, ontladen met een gedefinieerde stroomsterkte tot uitschakeling bij 25°C, geleverde ampère-uren meten en delen op typeplaatje. Registreer SOH en cyclustelling vanaf de inbedrijfstelling, zodat de trend betekenisvol is; een app die permanent 100% aangeeft, meet meestal niets.
Wat is de 80% end-of-life-regel en kan ik de batterij daaronder blijven gebruiken?
Een LiFePO4-accu wordt gedefinieerd als het einde van de levensduur wanneer de bruikbare capaciteit afneemt tot 80% van de nominale capaciteit (een accu van 100 Ah levert 80 Ah). Het is een garantie- en technische drempel die is geërfd van EV-tests, en geen storings- of veiligheidspunt. Onder de 80% wordt de looptijd verminderd, de interne weerstand en hitte stijgen en de vervaging kan versnellen, maar de batterij gaat doorgaans langer mee in stationair gebruik in de tweede levensfase (back-up, peak shaving). Sommige garanties voor stationaire opslag stellen de bodem op 70% of 60%; bevestig altijd welk retentiepercentage een cyclusbeoordeling of garantie veronderstelt.
Levert ondieper fietsen echt meer levensenergie op?
Het verhoogt het aantal cycli, maar de energiedoorvoer gedurende de levensduur (cycli x DoD) is waar het economisch om draait. Voor LiFePO4 is de doorvoercurve relatief vlak tussen grofweg 50% en 80% DoD, waarbij 80% DoD de beste doorvoer per geïnstalleerde kWh oplevert; zeer ondiepe cycli van 20% laten een hoog aantal cycli zien, maar een lage doorvoer per gekochte kWh en worden meestal afgebroken door kalenderveroudering. Dat is de reden waarom commerciële zonne-energie is ontworpen rond een venster van 20-80% (ongeveer 60% DoD), waarbij de bank 30-50% groter is dan de gemiddelde belasting, waardoor de doorvoer, reserve en betrouwbaarheid in balans zijn. Dit verschilt van loodzuur, waarbij ondiepe cycli een dramatische levenswinst opleveren.
Welke testomstandigheden en normen liggen ten grondslag aan een beoordeling van “6.000 cycli”?
De beoordelingen zijn afkomstig van laboratoriumduurzaamheidstests volgens normen zoals IEC 62660-1, GB/T 31484, UL 1973, IEC 61427-1 of GB/T 36276. Cellen worden doorgaans bij een constante temperatuur van 25 °C en ongeveer 0,5 °C opgeladen/ontladen, bij een vaste DoD (vaak 80% of 100%), met geplande rustpauzes en periodieke referentie-ontladingen, gebruikt. stopt wanneer het capaciteitsbehoud 80% bereikt. Omdat echte installaties temperatuurschommelingen, hogere en variabele stromingen, gemengde diepten en onevenwichtigheden in de packs zien, ligt de levensduur in het veld over het algemeen onder het plafond van de datasheet. Vraag de feitelijke capaciteitsbehoudcurve en de bijbehorende testomstandigheden op in plaats van te vertrouwen op het nominale getal.
Hoe zet ik een cycluswaardering om in jaren voor mijn aanvraag?
Verdeel de geschatte cycli door de verwachte volledig equivalente cycli per jaar en beperk ze vervolgens op kalenderduur (ongeveer 15-20 jaar). Dagelijkse zonne-energie met 365–730 cycli / jaar zorgt ervoor dat 6000 cycli ongeveer 8–16 jaar duren en is cyclusgelimiteerd; weekendcampers/marine en UPS met tientallen tot ~150 cycli/jaar zijn kalendergelimiteerd en verouderen na 15-20 jaar voordat de cycli worden gebruikt; hoogfrequente regulering bij 600–1.200 hoogfrequente cycli/jaar kan cyclusbeperkt zijn tot grofweg 5–10 jaar. Baseer de schatting op uw werkelijke dagelijkse energieomzet, niet op een generiek cijfer.
Hoe werken de batterijgarantiecyclus en doorvoerclausules?
De dekking eindigt op wat zich het eerst voordoet: kalenderjaren, geaccumuleerde cycli of geaccumuleerde energiedoorvoer (MWh), op voorwaarde dat de capaciteit boven een bepaalde retentievloer blijft (gewoonlijk 80%, soms 70% of 60%). Doorvoer is de meest DoD-onafhankelijke maatstaf: voor een batterij van 10 kWh bij 80% DoD zijn 6.000 cycli ongeveer 48 MWh ontladen. Veel garanties worden pro rata toegekend na een eerste periode van volledige vervanging, en claims worden vaak ongeldig verklaard als de temperatuur, stroomsterkte, opladerinstellingen of ontbrekende servicegegevens niet aan de specificaties voldoen. Vraag de garantie aan, uitgedrukt in jaren, cycli en MWh met het retentiepercentage en pro rata schema.
Waarom is de werkelijke levensduur van de cyclus lager dan in de datasheet?
Datasheet-tests maken gebruik van ideale omstandigheden op celniveau: een constante 25°C, constante stroom van ~0,5C, uniforme DoD, bijpassende cellen en rustperioden. Veldbatterijen hebben te maken met seizoensgebonden hitte en kou (elke ~10°C boven 25°C verdubbelt grofweg de verouderingssnelheid), belastingspieken boven de 1C, incidentele diepe ontladingen, celonbalans op pack-niveau en back-to-back-cycli zonder koeling. Elke factor scheert de levensduur van de cyclus; de zwakste cel in een onevenwichtig pakket bereikt als eerste 80%. Thermisch beheer, correcte dimensionering, een kwalitatief hoogstaand GBS en periodieke full balance-ladingen dichten het grootste deel van de kloof.
Is de batterijcyclus van mijn back-up/UPS beperkt of beperkt in de kalender?
Als het zelden cyclussen heeft (tientallen cycli per jaar), is het kalendergelimiteerd: chemische veroudering door opslag-SOC en temperatuur bepalen het plafond van 15-20 jaar, ongeacht de cycluswaarde, dus bewaar ongeveer 50% SOC bij kamertemperatuur en geef prioriteit aan een lage zelfontlading boven een hoog aantal cycli. Als het dagelijks een aanzienlijke hoeveelheid energie omzet (zonne-energie, arbitrage, motief, frequentieregeling), is het cyclusgelimiteerd en is de DoD/temperatuur-aangepaste cyclusbeoordeling bepalend. De meeste commerciële zonne-energie is cyclusbeperkt; de meeste UPS-, telecom-back-up-, weekend-camper- en scheepsbatterijen zijn kalenderbeperkt.
Vermindert snel opladen de levensduur van de LiFePO4-cyclus?
LiFePO4 accepteert 1C-opladen, maar aanhoudend hoge laadstromen verhogen de temperatuur en polarisatie, waardoor de vervaging stapsgewijs wordt versneld; Dagelijks opladen boven ~0,5C kan de gerealiseerde levensduur van de cyclus verkorten met ongeveer 10–20% vergeleken met opladen met 0,2–0,5C, waarbij het effect verergert bij hitte. De laboratoriumcycluswaarde gaat doorgaans uit van ~0,5 °C bij 25 °C. Zorg er dus voor dat de oplader en de accu zo groot zijn dat routinematig opladen gematigd blijft en reserveer snel opladen voor uitzonderingen. Gebruik altijd een LiFePO4-specifieke CC/CV-lader met de juiste spanning (14,6V/29,2V/54,6V voor 12/24/48V); operationele en onderhoudspraktijken worden vergeleken in de begeleidende levensduurgids.
Gerelateerde bronnen
-
Levensduur van LiFePO4-batterijen: hoe lang gaan ze mee? — kopersoverzicht: jaren, 3.000–10.000 cycli, levensduurtips en vervangingsborden
-
Hoe lang gaan zonnebatterijen mee? — levensduur van zonne-energie vergeleken met de chemische samenstelling van de batterijen
-
Wat is een batterijbeheersysteem (BMS)? — hoe het BMS SOH, aantal cycli en gegevens per cel bijhoudt
-
Hoe LiFePO4-batterijen in evenwicht te brengen - celonbalans, passief versus actief balanceren en monitoring per cel
-
LiFePO4-batterijen opladen : laadspanning, stroom en CC/CV-profiel
-
LiFePO4-batterijen correct opladen - het SOC-venster instellen en de oplaadroutine voor commerciële systemen
-
Opslag en onderhoud van LiFePO4-batterijen – bescherming van de levensduur van de kalender tijdens opslag en service
-
BESS-certificeringsgids — IEC-, UL- en GB-normen achter batterijclassificaties
-
Gids voor in een rek gemonteerde lithiumbatterij van 48 V – hoe deze specificaties verschijnen in een echt stationair product
Samenvatting
Cyclustelling, ontladingsdiepte, SOH en de 80% end-of-life-regel beschrijven samen hoe lang een LiFePO4-batterij echt meegaat – een hoofdcyclusnummer op zichzelf niet.
-
Cyclustelling is een kilometerteller die is verzameld door coulomb-telling (gedeeltelijke cycli tellen op); SOH is de echte slijtagemeter , gemeten als de huidige capaciteit boven de nominale capaciteit, waarbij 80% het einde van de levensduur bepaalt.
-
DoD drijft de levensduur van de cyclus aan : hoogwaardige prismatische LFP levert 4.000–6.000 cycli op bij 80% DoD, 2.000–3.000 bij 100%; de levenslange doorvoer , niet het maximale aantal cycli, is de economische maatstaf – 80% DoD is de LiFePO4-sweet spot.
-
Datasheetcycli gaan uit van 25°C, ~0,5C, overeenkomende cellen volgens IEC 62660-1 / GB/T 31484 / UL 1973 / IEC 61427-1; veldhitte, hoge stroomsterkte en onbalans verminderen het resultaat - eis de capaciteitsretentiecurve en testomstandigheden.
-
Converteer cycli naar jaren met cycli per jaar , begrensd door een kalenderlevensduur van 15-20 jaar: dagelijkse zonne-energie en regulering zijn cyclusgelimiteerd; RV, marine, golf en UPS zijn beperkt in de kalender.
-
Lees de garantie in jaren + cycli + MWh-doorvoer met een aangegeven retentievloer en pro rata schema; 6.000 cycli bij 80% DoD op een batterij van 10 kWh is ongeveer 48 MWh.
-
Specificeer BMS-telemetrie voor SOH, aantal cycli, spanning per cel en temperatuur via CAN/RS485, zodat degradatie kan worden gemonitord en garantieclaims kunnen worden ondersteund.
Enerbe levert prismatische LiFePO4-batterijen van klasse A met BMS-telemetrie voor SOH, aantal cycli en spanning per cel, ondersteund door gedocumenteerde testgegevens over de levensduur en duidelijke garantievoorwaarden voor jaren/cycli/doorvoer. Neem voor het cycluslevensduurrapport, de capaciteitsretentiecurve of een op maat gemaakte duty-cycle-analyse voor uw project contact op met ons engineeringteam .
Neem contact op
Heeft u het cycluslevensduurtestrapport, de capaciteitsretentiecurve of een duty-cycle-analyse nodig voor uw LiFePO4-project? Neem vandaag nog contact op met Enerbe.

📄 Vraag Cycle-Life Report & Datasheet aan
Neem contact met ons op →📞 Praat met ons engineeringteam
Neem contact op →🔗 Blader door gecertificeerde LiFePO4-batterijproducten
Bekijk producten →Dongguan A&S Power Technology Co., Limited.
Gebouw 1, nr. 2, Keji 9th Road,
Songshanmeer, Dongguan, Guangdong, China
📞 +86 137 1383 1631
✉ info@aspowerbattery.com
Blijf opgeladen. Let op je veiligheid.
Levensduur van LiFePO4-batterijen: hoe lang gaan ze mee? (Cycli, Jaren & Tips 2026)
Hoe u een LiFePO4-batterij installeert – een stapsgewijze handleiding
Gerelateerd artikel
Stap inAanraken
Heeft u vragen over op maat gemaakte lithiumbatterijen, oplossingen voor energieopslag of de conversie van lood naar lithium? Ons team staat klaar om te helpen. Stuur ons een bericht en wij reageren binnen 24 uur.




